Здравейте!
Днес ще ви запозная с един продукт на немската марка „be quiet!“. Това е полу-модулното захранване PURE POWER 10 – 700W. Предполагам, че всички знаете предназначението на захранващите блокове и че без тях няма как да имате работещ компютър. Днес ще навлезем малко повече в подробности, тъй като в този продукт има неща, които ми харесват и такива, които бих сменил.
Нека започнем от опаковката. Както сами виждате, от „be quiet!“ залагат на черния цвят вървящ ръка за ръка с оранжевите акценти. На лицевата страна виждаме и „сертификацията“ 80+ Silver. Това обозначава ефективността на захранването. При този продукт ефективността е до 91%. Захранването е оборудвано с вентилатор с размер 120мм, който е много тих и се твърди, че оребренията по перките са за по-добро охлаждане. Вентилаторът е произведен в Китай, а серийният му номер е QF1-12025-HS. Той работи на 12V, а максималните обороти на въртене са 2000.
На задната страна на кутията виждате кратка информация за марката. До нея се намира и графиката с output характеристиките на захранването.
Тук искам да наблегна на това, че Pure Power 10 има две 12V релси, които спомагат за по-стабилното поведение на компютъра при overclock или просто при нормална употреба. На гърбa можете да видите и какви кабели са включени в комплекта, отделно от вградените 24 pin и 4+4 pin CPU кабели. С това захранване пре-спокойно можете да използвате 2 видео карти, но трябва да съобразите консумацията на видеокартите с output на захранването. Искам да кажа, че 2 клокнати Titan X малко трудно ще бъдат захранвани от 700W.
В комплектa ще намерите:
– 1 брой захранващ блок с един 24 pin кабел и 4+4 pin кабел за процесор
– 1 брой книжка с инструкции, ако случайно се объркате
– 5 модулни кабела с общо 6 S-ATA power конектора, 3 MOLEX конектора, 1 floppy конектор
– 2 модулни кабела с общо 4 (6+2 pin) PCI-E конектора
– няколко миши опашки
– болтчета за монтиране на захранването
Както сами виждате, захранването е чисто черно. Изключение прави една от лепенките и оранжевият ринг на вентилатора.
Отстрани на захранването има лепенка с output стойностите, а от другата страна има изчистен надпис „be quiet!“. От долната страна се намира и вентилаторът Silent Wings 3.
В заднатната страна можете да видите конекторите за отделните кабели, както и двата излизащи от PSU-то кабела. Местата на кабелите са отбелязани с надпис. За допълнителна „fool proof“ защита, кабелите са с различни куплунги, за да не могат да бъдат объркани и да стане фал. Захранването има изходящи 672W общо от двете 12V релси. 12V1 релса поддържа 24 pin. конектор, дисковите устройства и PCI-E 1 и 2. 12V2 поддържа 4+4 pin конектор за процесора и PCI-E 3 и 4.
!!!ВАЖНО!!!
Не отваряйте захранването си, особено ако е в гаранция. Това ще наруши гаранцията и има вероятност да повредите компонентите.
Нека погледнем и „под капака“ на PSU-то.
Още на пръв поглед можете да забележите, че всички спойки са много качествено направени. Друг плюс тук е, че от be quiet! са сложили няколко отделни температурни сензора и fan controller, за да няма „изпечени“ компоненти. Защитите, които има са: UVP, OVP, SCP, OPP, OCP and OTP. Абсорбаторът на волтови пикове (Mitsubishi) може да се справи с до 10kV и да оцелее при 200 активирания. Регулирането на натоварването е светкавично и релсите поддържат близо до референтните нива, което е впечатляващо.
„Максималният постигнат output от това захранване е 777W и той е постижение на хората от KitGuru. Те още споменават, че при максимално натоварване от 700W, захранването издава шум само 33,8 dB. Измерената ефективност при 777W e 86,2%. (Източник – KitGuru)“
Единственият минус на това захранване са китайските TEAPO 85 C. кондензатори (както виждаме големия 420V с капацитет 390 микрофарада кондензатор), за които се говори, че стават все по-добри, но ми се искаше да видя 105 C. Японски кондензатори, които са доста по-качествени.
Като заключение можем да каже, че това е доста солидно захранване, което ще удовлетвори нуждите на компютъра ви (разбира се, че не говорим за епичен overclock). То предлага високи нива на сигурност и доста добра ефективност. Дизайнът е изчистен, което е плюс, ако държите на красив билд. Вероятността да чуете вентилатора и той да ви подразни е почти нищожна, а с модулните кабели можете да вкарате ред в кутията си. По този начин ще можете да включите само кабели, от които имате нужда, без да спирате потока на въздух и да се блъскат конектори във вентилаторите на самата кутия.
Аз лично препоръчвам това захранване, защото смятам, че е достатъчно добро и би свършило страхотна работа. Нека не забравяме и контрола по качеството от страна на немците!