AOC е компания позната със своите бюджетни монитори, но ето, че днес ще ви представя един малко по-скъп вариант, който е предимно насочен към хората, боравещи с цветове на професионално ниво.

AOC U32U3CV е чудесно предложение за хората, навлизащи в света на цветовото градиране или пък тези, които търсят стилно излеждащ 32″ модел.

Корпусът е изработен от черна пластмаса, а цялостната конструкция се усеща качествено. Не са направени компромиси с материалите – нито за тялото, нито за стойката.

Тя от своя страна е предимството на този монитор. С възможност за пълна настройка – нагоре, надолу, завъртане и наклоняване, AOC U32U3CV може да бъде регулиран за максимално удобство на потребителя. Отделно от това, разполага с VESA Mount за монтиране на рамо.

Впечатление прави, че въпреки големите размери на екрана, стойката е компактна и не заема много място. Разбира се трябва да предвидите по-голямо бюро, заради 32-та инча, но очакванията бяха, че стойката ще бъде доста по-обемна.

В долната дясна част са позиционирани бутоните за управление на менюто, което е добре направено. Лесно е за ориентация, а опциите, които предлага са присъщи за професионалните монитори. От него можете да настроите както желания input, така и цветовата гама, в която да работи монитора. Всичко е на ДВА клика разстояние и това бих казал, че е голям плюс за AOC.

Масово срещаме монитори, които са ограничени, когато става дума за разнообразие от портове, но при AOC U32U3CV не е така. Освен, че разполага с 2 х HDMI 2.0 и DisplayPort 1.4, мониторът предлага и докинг през Type-C, който пък доставя до 96W PowerDelivery към съвместими лаптопи.

Това е голямо удобство, тъй като при тестовете ми с две различни машини използвах точно този Type-C порт, а в USB Type-A портовете бях включил донгълите на периферията, която използвах.

Освен всички възможности за свързаност, бих искал да похваля AOC и за това, че в комплекта са предоставени всички необходими кабели, както HDMI, така и DisplayPort кабел, така и USB Type-C към Type-C (има и преходник към Type-A).

Всички налични портове:
– 2 x HDMI 2.0
– DisplayPort 1.4
– USB Type-C – 96W PD, DP 1.4, USB 3.2 Gen2, 10Gbps
– USB Type-C – USB 3.2 Gen2, 10Gbps, до 15W захранване
– 4 x USB Type-A – USB 3.2 Gen2
– RJ45 – до 1Gbps

Най-силната страна на AOC U32U3CV е неговият панел, който идва фабрично калибриран, но и Calman съвместим.

Спецификации на екрана:
– 32″ NanoIPS
– WLED подсветка
– 3840×2160 пиксела резолюция
– 60Hz опресняване
– 4ms време за реакция
– HDR 400
– 8bit + FCR

Лично за мен, това е най-добрият модел на AOC, до момента, когато говорим за цветове и професионална работа. Екранът идва с предварително зададени профили за цветовите гами, а покритието е: 98% DCI-P3, 100% sRGB, 100% Rec709, при Delta E <2, което на прост език означава, че има цветово точен екран, който можете да ползвате за градиране в Premier, Davinci Resolve, Photoshop, Lightroom и каквито други графични приложения използвате.

От друга страна, NanoIPS матрицата изглежда страхотно за мултимедия. Контрастът е висок, цветовете са дълбоки, черното е черно, което прави гледането на филми и сериали много по-приятно изживяване.

В допълнение, UHD резолюцията е добре дошла, особено когато размерът е 32″. Това ще ви даде много по-детайлно изображение, без да виждате индивидуални пиксели, но разбира се, ще натовари една идея повече вашето GPU.

Моята работа с AOC U32U3CV се свеждаше до ежедневни задачи като имейли и социални мрежи, но в голяма степен и до обработка на видеа в Davinci Resolve, както и работа в Lightroom. За времето, за което ползвах монитора не мога по никакъв начин да се оплача от цветовете и представянето му.

Единственото ми недоволство идва от факта, че AOC U32U3CV разполага само с 60Hz честота на опресняване, което за много професионалисти би било достатъчно, но за хора, които търсят екран за смесена употреба ще отнеме част от удоволствието да виждане всички движения много по-плавно.

Като заключение мога да кажа, че мониторът е стъпка в правилната посока на развитие на компанията. Това е първият толкова цветово точен екран, който виждам от марката и се надявам да не е последният. Очарован съм от бързото за навигация меню, лесното управление и изобилието от портове, включително USB HUB. Панелът е красив, наситен, цветово точен, но вземам точка за ниската честота на опресняване.

Въпреки тази забележка, мога да наредя AOC U32U3CV в челните позиции на монитори, които съм ползвал през последната една година. Дизайнерското решение за стойката ми допадастрашно много, а възможността за работа с Calman софтуер за калибриране е още едно допълнително удобство.

Цената на монитора е около 1150 лева, а пълните спецификации можете да намерите тук: https://aoc.com/al-en/products/monitors/u32u3cv

Shares:
Вашият коментар